Hluchota a iné vývojové chyby sluchu: čo to je a aké majú prejavy? - ePoradie

Hluchota a iné vývojové chyby sluchu: čo to je a aké majú prejavy?

1. Čo je to hluchota? Čo sú vývojové chyby sluchu?

Hluchota (sluchová porucha) je znížená alebo chýbajúca schopnosť vnímať zvukové informácie a ak sa s ňou dieťa už narodí, je následkom vývojovej chyby sluchu (vrodená strata sluchu). Vývojové chyby sluchu predstavujú štrukturálne zmeny sluchového systému prítomné pri narodení dieťaťa – ovplyvňujú vzhľad postihnutej časti, jej fungovanie alebo oboje. Sluchová porucha je bežná vývojová chyba, no môže sa vyvinúť alebo vzniknúť aj neskôr počas detstva alebo v dospelosti. Vývojové chyby alebo akékoľvek narušenia sluchového systému, t. j. systému, ktorý pomáha počuť, pretože dáva zmysel zvukovým informáciám, keď putujú z ucha do mozgu, spôsobujú sluchovú poruchu.

Problémy v jednotlivých častiach sluchového systému môžu spôsobiť stratu sluchu:

- vonkajšie ucho - je to časť ucha na vonkajšej strane hlavy, zvukovod a vonkajšia strana bubienka. Bubienok oddeľuje vonkajšie a stredné ucho.

- stredné ucho - sa skladá z vnútra ušného bubienka a troch malých kostičiek (ossicles). Zvuk prichádzajúci z ucha sa presúva cez zvukovod do ušného bubienka, ten vibruje, kostičky sa pohybujú a zvuk sa presúva do vnútorného ucha.

- vnútorné ucho - tvorí ho slimák (zatočená trubica naplnená tekutinou) a kanály, ktoré pomáhajú udržať rovnováhu. Vnútorné ucho má tiež nervy, ktoré menia zvukové vibrácie na signály, tie cestujú do mozgu cez sluchový nerv (vysiela zvukové informácie z ucha do mozgu).

Bežné typy straty sluchu zahŕňajú tieto ťažkosti:

- prevodová strata sluchu – problém vo vonkajšom alebo strednom uchu, ktoré spomaľujú alebo zabraňujú prechodu zvukových vĺn (napr. upchatie zvukovodu, tekutina v strednom uchu) - často je to dočasný problém, ktorý sa dá liečiť medikamentami alebo chirurgickým zákrokom

- senzorická strata sluchu - problém fungovania vnútorného ucha a sluchového nervu (poškodené bunky vo vnútornom uchu), zvyčajne to znamená trvalú stratu sluchu

- zmiešaná strata sluchu - spolu vodivá a senzorická strata sluchu

- porucha spektra sluchovej neuropatie - problém s vnútorným uchom alebo sluchovým nervom bráni mozgu pochopiť zvuk

Strata sluchu môže ovplyvniť schopnosť dieťaťa rozvíjať reč, jazyk a sociálne zručnosti, preto je včasná liečba sluchovej poruchy dôležitá pre zdravý vývoj dieťaťa – to v rámci novorodeneckého skríningu umožňuje kontrola sluchu po narodení dieťaťa (najneskôr do 1 mesiaca od narodenia).

 

Ak sa chcete dozvedieť viac o hluchote a iných vývojových chybách sluchu, môžete si prečítať náš článok – Hluchota a iné vývojové chyby sluchu: vznik a liečba.

 

2. Prejavy hluchoty a iných vývojových chýb sluchu

Porucha sluchu sa môže vyskytnúť, keď ktorákoľvek časť ucha nefunguje obvyklým spôsobom a môže sa pohybovať od miernej až po hlbokú, čo sa prejavuje obmedzeným vnímaním zvuku:

- mierna - niektoré zvuky normálnej reči sa dajú počuť, jemné zvuky len ťažko

- stredná - nedá sa počuť veľa zvukov reči na normálnej úrovni

- závažná - počuť len niektoré hlasné zvuky, zvuky na normálnej úrovni nie

- hlboká – nepočuť žiadne zvuky reči, možno počuť len veľmi hlasné zvuky

Príznaky poruchy sluchu u detí:

- bábätká nedesia hlasné zvuky

- dieťa sa po veku 4 mesiacov neotáča za zvukom

- dieťa vo veku 1 roka nehovorí ani slová ako „mama“ alebo „tata“

- dieťa otočí hlavu, keď niekoho vidí, ale nie, ak sa zavolá len jeho meno

- dieťa pri učení sa rozprávať nedokáže správne opakovane slová akoby nechápalo ich význam

- dieťa sa opakovane pýta na obsah rozhovoru, pretože niektoré slová nevníma alebo im nerozumie

- dieťa nevníma hudbu a zvuky z televízie, sťažuje si na pískanie v ušiach najmä pri silných tónoch

 

Ak Vás zaujala téma hluchoty a iných vývojových chýb sluchu a chceli by ste sa o nich dozvedieť ešte viac, odporúčame Vám preštudovať si nasledujúci článok a štúdiu zamerané na všeobecné informácie o nich a na problematiku liečby hluchoty a iných vývojových chýb sluchu.

 

Ak sa u vašich detí alebo u vás vyskytujú náhle alebo postupujúce problémy s vnímaním normálnej intenzity zvukov, mali by ste navštíviť odborného lekára – otorinolaryngológa, ktorý určí príčinu a závažnosť poruchy sluchu a spôsob liečby. Ak chcete termín čo najskôr, môžete využiť TopDoktor.

MUDr. Jana Predajňová

ORL - ušné, krčné, nosové