Nádory obličiek: čo sú a aké majú prejavy? - ePoradie

Nádory obličiek: čo sú a aké majú prejavy?

1. Čo sú nádory obličiek?

Nádory obličiek (inak aj nádorové ochorenie obličiek, obličkové nádory) sú hmoty, ktoré vznikajú menením a abnormálnym rastom buniek v tkanive obličiek a časom vytvoria masu nazývanú nádor. Niektoré obličkové útvary sú benígne (nezhubné) a niektoré malígne (zhubné – rakovinové), nádory môžu rásť pomaly, ale aj rýchlo. Jeden zo štyroch nádorov je benígny a vo väčšine prípadov sú to menšie novotvary – predstavujú lokalizované masy, ktoré sa nerozširujú do ďalších orgánov. Väčšie výrastky sú pravdepodobne rakovinotvorné. Agresívne nádory sa môžu vytvárať, rásť a šíriť veľmi rýchlo. Väčšina nádorov sa zo začiatku nijako neprejavuje a v ranom štádiu rastu sú často objavené len pri diagnostikovaní a liečbe iného stavu. Výskyt nádorov obličiek za posledných päť dekád výrazne vzrástol, čo sa dáva do súvisu so znečistením životného prostredia a zvýšeným kontaktom ľudí s chemikáliami.

Nádory obličiek sa môžu vyskytovať v každom veku, u detí len veľmi zriedka, pravdepodobnosť postihnutia chorobou rastie s vekom – najmä u ľudí nad 75 rokov. Ochorenie viac postihuje mužov ako ženy, u mužov väčšinou vo veku 50-70 rokov. V prípade, že je nádor malígny, ide o rakovinu obličiek.

Typy nezhubných nádorov obličiek:

·       renálny adenóm – najbežnejšia forma, typické sú malé výrastky, príčina vzniku nie je známa

·       renálny onkocytóm – zvyčajne je asymptomatický, môže vyrásť do pomerne veľkým rozmerov

·       angiomyolipóm  - je zriedkavý, najčastejšie býva spôsobený dedičnou genetickou mutáciou

·       fibróm – nádory z vláknitého tkaniva v obličkách, na obličkách alebo okolo nich, príčina neznáma

·       lipóm – zriedkavý nádor z tukových buniek, vyskytujú sa najmä u žien stredného veku

Typy zhubných nádorov obličiek:

·       renálny bunkový karcinóm – najbežnejšia forma u dospelých – 85% rakoviny obličiek, zvyčajne sa vyvíja ako jeden nádor v jednej obličke, no môže postihnúť obe, najčastejšie metastázuje do kostí, pľúc a centrálneho nervového systému

·       rakovina z prechodných buniek – karcinóm z prechodných buniek začína v oblasti obličkovej panvičky (spojenie močovodu s hlavnou časťou obličiek), 6%-7% všetkých nádorov obličiek  

·       renálny sarkóm – najzriedkavejšia forma, predstavuje 1% prípadov, neliečený renálny sarkóm sa rýchlo šíri do blízkych orgánov a kostí

·       Wilmsov nádor – najbežnejší typ rakoviny obličiek u detí, tvorí okolo 5% detských rakovín

 Rakovinový nádor sa môže rozšíriť do iných tkanív a životne dôležitých orgánov (metastázy), preto  čím skôr je diagnostikovaná rakovina obličiek, tým sú väčšie šance na prežitie, lebo aj tu platí to, čo pri každom zhubnom nádore: čím skôr sa začne s terapiou, tým je pravdepodobnosť úspešnosti liečby vyššia.

 

Ak sa chcete dozvedieť viac o nádoroch obličiek, môžete si prečítať náš článok – Nádory obličiek: vznik a liečba.

 

2. Prejavy nádorov obličiek

V počiatočných štádiách svojho vzniku býva obličkový nádor bezpríznakový, neskôr sa prejavuje najmä krvou v moči, bolesťou v boku a hmatateľnosťou novotvaru.  

Príznaky a prejavy nádorov obličiek:

·       hlavným a často jediným prejavom je krv v moči (hematúria)

·       bolesť v oblasti obličiek alebo v podbruší, pretrvávajúca bolesť na jednej strane chrbta

·       hmatateľná hrčka v oblasti obličiek

·       strata chuti do jedla, nevoľnosť, vracanie, nevysvetliteľné chudnutie,

·       problémy so zrakom, únava, teplota, anémia, vysoký krvný tlak, bolesť kostí

·       u žien nadmerný rast vlasov, u mužov zväčšenie žíl nachádzajúcich sa v miešku

 

Ak Vás zaujala téma nádorov obličiek a chceli by ste sa o nich dozvedieť ešte viac, odporúčame Vám preštudovať si nasledujúci článok a štúdiu zamerané na všeobecné informácie a na problematiku liečby obličkových nádorov.

 

Ak sa u vás vyskytli príznaky ako je krv v moči, bolesť v oblasti obličiek alebo v podbruší, pretrvávajúca bolesť na jednej strane chrbta, hmatateľná hrčka v oblasti obličiek, strata chuti dojedla, nevoľnosť, vracanie, nevysvetliteľné chudnutie, problémy so zrakom, únava, teplota, anémia, vysoký krvný tlak, bolesť kostí, u žien nadmerný rast vlasov, u mužov zväčšenie žíl nachádzajúcich sa v miešku, mali by ste navštíviť odborného lekára – nefrológa, ktorý diagnostikuje vaše ochorenie a určí spôsob liečby. Ak chcete termín čo najskôr, môžete využiť TopDoktor.

Prof. MUDr.Karína Furková
Nefrológ, Poliklinika Vajnorská